Řezno - Regensburg

rezno-top

Regensburg je nádherné město (relativně blízko Norimberku), kde je dochovaná částečně středověká atmosféra. Můžete se procházet úzkými středověkými uličkami i obdivovat honosný chrám Svatého Petra.

Regensburg se nazývá v češtině Řezno ale častěji se používá název Regensburg. Historie Řezna je velmi bohatá a nelze přesně říci, kdy bylo založeno. Objevovaly se zde Keltské sídliště a později Římské vojenské tábory.

V roce 739 zde svatý Bonifác založil Biskupství a do tohoto roku se datuje také první biskupský kostel. Pod řezenskou diecézi spadaly zpočátku i Čechy a to až do roku 973 kdy bylo založeno biskupství i v Praze.

rezno2Ve 12. století zde byl postaven kamenný most. Mimochodem stejný architekt postavil i první kamenný most v Praze – Juditin most. Právě přes tento most v Řezně proudily davy poutníku z východu na západ a opačně, protože ve středověku o mosty byla vcelku nouze. A díky tomu se zde vybíralo mýtné a město vzkvétalo.

V roce 1245 se Řezno stalo „svobodným říšským městem“ a i přesto že poblíž rozrůstající Norimberk jej co do významu a velikosti předstihl, tak zde v letech 1663 – 1802 zasedal říšský sněm. Ten je považován za předchůdce německého parlamentu.

Kamenný most

(Steinerne Brücke) postaven v letech 1135-1146. Je nestarším používaným kamenným mostem na sever od Alp.

Úzké středověké uličky Regensburgu

Takové ulice už dnes ve městech nenajdete – zde je uchovávají záměrně s okolní výstavbou domů. Procházet se sotva metr širokými uličkami v noci je opravdový zážitek, zejména v předvánočním období kdy jsou ulice vyzdobené vánoční tématikou.

rezno1Tato část Řezna je zapsána také na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO od roku 2006.

Katedrála svatého Petra

Vznikla v gotickém slohu v polovině 13.století a bezpochyby se jedná o nejzajímavější bod v celém Řezně. Její původ by se dal ale vystopovat ještě dál až do 8. století kdy na tomto místě stál karolínský dóm. V chrámu naleznete i česky psané letáčky s popisem chrámu a jeho historie.

Chrám mimo jiné obsahuje:

Kaple biskupa Sailera – v jižním chóru, nejstarší stavební části dómu s baldachýnovým oltářem Narození Páně (kolem roku 1415/20). Oltářní kámen, který vyrůstá přímo ze země, směřujíc k nebi a symbolizuje tak spojení pozemského s nebeským – jednotu mezi Bohem a lidmi. Kaple je pojmenována po významném řezenském biskupovi. Sailerův hrob se nachází hned vpravo od nového oltáře.

Okno svatého Petra – řezenský dóm je znám svými středověkými vitrážemi. Zobrazení svatého Petra v jižní příční lodi vzniklo kolem roku 1320-1330 a představuje patrona katedrály. Je zobrazen s klíčem a s holí s křížem.

Smějící se anděl (archanděl Gabriel) vznikl kolem roku 1280. Tento anděl symbolizuje evangelium – radostné poselství o Boží lásce, která na sebe vzala lidskou podobu.

rezno-soratUbytování / hotel v Regensburgu

V rámci ubytování doporučuji čtyřhvězdičkový hotel Sorat, který se nachází na ostrůvku Dunaje a je kousíček od proslulého kamenného mostu. Když budete mít štěstí, dostanete pokoj s výhledem na most a katedrálu, což je nádhera. Mohu mluvit z osobní zkušenosti - viz samostatná stránka s popisem hotelu v Regensburgu.

Zajímavé odkazy

 

 
 

O nás

Jsme rodina se dvěma dětmi a rádi jezdíme po výletech. Občas nějaký pořádně popíšeme a uděláme k němu www stránku. Většinu věcí co tady najdete, jsme sami viděli a zažili. Ostatní jsme si našli a nastudovali z internetu v rámci přípravy na cestu. Doufáme, že vám uvedené informace pomohou.

Určitě ale nevíme vše, takže pokud máte pocit, že je vhodné říci něco dalšího, neváhejte se o své osobní zkušenosti podělit v diskusi pod jakýmkoli článkem.

Pokud se vám náš web líbí, budeme rádi, když jej doporučíte dalším známým a kamarádům.

Informace zde jsou nekomerčí s cílem poradit jak si co zařídit nejlevněji nebo sami. Pokud se přesto rozhodnete využít nějakou komerční službu (hotel, cestovní kancelář,...), pak nás můžete podpořit, tím že jejich stránky navštívíte kliknutím na některý odkaz či banner v textu.

Partneři:

Calorie Charts

Reklama