Norimberská klobása

Norimberská klobasaNorimberské klobásy jsou charakteristickou pochutinou vyráběnou v Norimberku, ale prodávanou i v našich obchodech. Kromě dodržení výrobního postupu je označení „Norimberská klobása“ chráněné i Evropskou unii, takže se tak smí nazývat pouze klobásy vyrobené Norimberskými řezníky. Klobásy vyrobené podle stejného receptu, ale jinde se musí nazývat jinak.

Norimberská klobása je charakteristická svou malou velikostí a světlou barvou. Měří okolo sedmi centimetrů.

Legenda o vzniku klobásy

Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře.

Realita je trochu jiná a čistě ekonomická. V 16. století se zvyšovala chudoba a lidé kupovali levné potraviny, protože drahé si nemohli dovolit. Řezníci se tomu přizpůsobili – udělali levnější a menší verzi klobásy.

Oblíbené přílohy a příprava

Norimberské klobásy mají charakteristickou chuť a nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. V Norimberských restauracích je nejčastější způsob podávání buď se zelím, nebo s křenem a hořčicí. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské.

Pokud navštívíte Oktoberfest, tak v první řadě musíte ochutnat místní piva, ale hned za nimi si určitě nenechte ujíst místní klobásky. Díky jejich velikosti je obvyklý počet k obědu šest klobásek s přílohou.

A zajímavým zážitkem je určitě i návštěva bavorských pivnicí kde se podává pivo s klobásami a mají velmi specifickou atmosféru. S těmito prostory mám podvědomě spojenou dobu těsně před druhou světovou válkou. Vždy když je navštívím, mám pocit, že každou chvíli může přijít Hitler a začít jeden ze svých proslulých proslovů. Ne že by mě oslovoval jeho projev, ale prostě atmosféra a vybavení místních pivnic je často velmi dobové a obsluha v místních krojích, které se také od té doby nezměnily. Pokud budete chtít tento zážitek absolvovat, doporučuji nejlépe v Řeznu nebo Mnichově.

Recept na Norimberskou klobásu

Suroviny

  • 30% hovězího masa
  • 70% vepřového boku

Koření a přídavné látky (na 1kg masové hmot)

  • 20% kuchyňské soli
  • 2g mletého bílého pepře
  • 0,5g muškátového květu
  • 0,5g zázvoru
  • 1g majoránky

Postup přípravy

Suroviny promícháme s kořením a dalšími přísadami a nameleme přes kotouč s otvory o velikosti 3 mm. Hmotu dobře prohněteme a naplníme do střev.

 

O nás

Jsme rodina se dvěma dětmi a rádi jezdíme po výletech. Občas nějaký pořádně popíšeme a uděláme k němu www stránku. Většinu věcí co tady najdete, jsme sami viděli a zažili. Ostatní jsme si našli a nastudovali z internetu v rámci přípravy na cestu. Doufáme, že vám uvedené informace pomohou.

Určitě ale nevíme vše, takže pokud máte pocit, že je vhodné říci něco dalšího, neváhejte se o své osobní zkušenosti podělit v diskusi pod jakýmkoli článkem.

Pokud se vám náš web líbí, budeme rádi, když jej doporučíte dalším známým a kamarádům.

Informace zde jsou nekomerčí s cílem poradit jak si co zařídit nejlevněji nebo sami. Pokud se přesto rozhodnete využít nějakou komerční službu (hotel, cestovní kancelář,...), pak nás můžete podpořit, tím že jejich stránky navštívíte kliknutím na některý odkaz či banner v textu.

Partneři:

Calorie Charts

Reklama